Pro základní funkčnost, zpříjemnění používání webu, analytické účely a v případě udělení souhlasu také pro účely cílení reklamy využíváme soubory cookies. Nastavení vlastních preferencí cookies můžete kdykoli upravit odkazem ve spodní části stránek.

Odmítnout vše můžete zde.


Úvod » Herbář » Chmel otáčivý


        

Chmel otáčivý

skladem ne

 

Číslo produktu: Herbář

Chmel otáčivý (Humulus Lupulus).

Chme je vytrvalá liánovitá bylina s plazivým, bohatě rozvětveným oddenkem s četnými kořeny.  Lodyhy jsou až 6m dlouhé, pravotočivé a tuhé, porostlé háčkovitými chloupky. Chmel je dvoudomá rostlina, žluté prašníkovité květy vyrážejí v úžlabních nebo vrcholových latách, pestíkovitá květenství jsou převislé šištice neboli hlávky.

Výskyt:

Planý chmel roste v celém  mírném pásmu severní polokoule. Upřednostňuje vlhčí stanoviště, hlavně pobřežní houštiny u potoků a řek. U nás se chmelnice zakládají v teplejších oblastech.

Co kdy sbíráme:

Samičí šištice sbíráme na přelomu srpna a září krátce před úplným dozráním a sušíme je teplotou 40 až 50C.

Léčitelství:

Chmelové hlávky jsou osvědčenou bylinou proti nespavosti, neurozám a hysterii. Chmel působí sedativně, podporuje trávení, ženám prospívá proti klimakterickým potížím, mužům zmírnuje obtíže s prostatou. Zevně lze použít ve formě obkladů a koupelí na špatně se hojící rány, proto bývá součástí i kosmetických přípravků. Kosmetika využívá hormonálně účinných složek chmele ke zpomalení a oddálení stárnutí pleti. Význam chmele spočívá i v jeho chuťových a konzervačních vlastnostech.